Polecamy

Piwnica na wina

By on Maj 10, 2013

Jakiś czas temu poruszyłem temat domowej „piwniczki”. Fakt, bardziej niż piwniczka była to specjalna lodówka do wina, która była ładnie wkomponowana w meble. Dzisiaj pragnę poruszyć temat prawdziwej piwnicy do wina pokazując przy okazji pewne rozwiązanie natury technicznej, które zapewne zaskoczy odwiedzających nas znajomych. Zacznę od kwestii podstawowej czyli gdzie stworzyć własną piwniczkę z winem, gdyż jest to podstawa aby wino dobrze leżało i godnie się starzało.

 

 

01


Piwnica powinna znajdować się w części podziemnej budynku. Jeśli chcemy zaskoczyć odwiedzających nas gości, to można zagospodarować powierzchnie bezpośrednio pod kuchnią. Pomysł jest bardzo oryginalny zwłaszcza gdy zastosujemy dość nietypowe wejście.


Wszystkie regały powinny być wykonane z drewna.Elementy stalowe, aluminiowe czy inne rozwiązania metalowe nie są zalecane gdyż dość szybko tracą swoje ciepło, a to nie wpływa pozytywnie na wino.

Temperatura w piwnicy musi być stała i utrzymywać się między 10° a 15° C.

Kolejnym aspektem jest odpowiednia wentylacja, która wyeliminuje tworzenie się mchu czy powstawaniu pleśni zwłaszcza przy podwyższonej wilgotności pomieszczenia oscylującego między 60 a 70%. Zbyt suche pomieszczeni może doprowadzić do wysuszenia się korka w butelkach co doprowadzi do zniszczenia wina. Oczywiście to tylko ogólne wymagania jakie powinna spełniać nasza piwniczka, powiedzmy, że jest to pierwszy krok do stworzenia własnego królestwa.

Raz stworzone pomieszczenie spełniające te minimalne zalecenia możemy pokusić się umieszczeni dodatkowych produktów, które będą na nas czekały za każdym razem kiedy zejdziemy do naszej piwniczki na małą degustację wina.

Jako, że dość często przebywam we Włoszech mam możliwość odwiedzania różnych prywatnych piwniczek co jest dla mnie przeżyciem niezapomnianym. Wytrawne włoskie wino, Parmigiano Reggiano, Prosciutto Crudo, czy Coppa… Ech… To są chwile dla których warto żyć.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply